העין שרואה הכל: ממצרים העתיקה לרחובות העיר המערבית

April 22, 2016

בהרבה יצירות אמנות אורבניות כיום, ניתן לראות את סמל האילומינטי, שנקשר במשך השנים לאגודות סתרים ותיאוריות קונספירציה שונות. הלילה הזה ננסה לענות על קושיות לגבי גלגוליו השונים של הסמל, המשמעויות שנקשרו בו, ואיך כל זה מוציא אותנו מעבדות לחירות.

 

אילומינטי (מלטינית: Illuminati, נאורים) הוא שם המתייחס למספר אגודות סתרים, היסטוריות ומודרניות, אמיתיות ובדיוניות, שהידועה בהן היא קבוצת האילומינטי הבווארית, אגודת סתרים מעידן הנאורות. ב-1 למאי 1776 הקימו מספר אקדמאים, כחלק מתקופת הנאורות וההשכלה ששטפה את אירופה, אגודת סתרים בבוואריה. האגודה המסתורית הזאת דגלה בביעור הבערות, האמונות הטפלות והשפעת הדת על המדינה וחיי היומיום הציבוריים, וגם נגד ריכוז הכוח השלטוני וניצולו לרעה. כמובן שקמו להם מתנגדים רבים, בראשם השליטים ומנהיגי הדת נגדם יצאו, והם הוצאו מחוץ לחוק יחד עם אגודת ״הבונים החופשיים״ ועוד מספר אגודות סודיות על ידי השלטונות הבוואריים. השמועות מספרות על אמנים, הוגים, מדענים ואנשי רוח שהיו חלק מהארגון בתקופתם, כמו למשל ליאונרדו דה וינצ'י וגליליאו גליליי. בעידן המודרני, מתייחס השם פעמים רבות לארגונים קונספירטיביים, שהתגלגלו מן האגודה הבווארית, אשר מתפקדים כ"כוח שמאחורי הכתר" ושולטים בעולם באמצעות ממשלות ותאגידים, ושואפים לכונן סדר עולמי חדש.

 

עין ההשגחה העליונה (The Eye of Providence) היא סמל בו מתוארת עין שמסביבה קרני אור, בדרך כלל ממוסגרת בצורה של משולש או פירמידה. הסמל הזה מפורש רבות כעינו הרואה כל של האל או כעין ההשגחה האלוהית. יש אסכולה מסוימת של חוקרי איקונוגרפיה שרואה בסמל הזה "צאצא" של הסמל עינו של הורוס (Eye of Horus), שהוא סמל מצרי קדום שמסמל ביטחון, כוח מלכותי ובריאות.

 

 

 

על כל דולר אמריקאי

בחלקו האחורי של סמל ארצות הברית (הידוע כחותם ארצות הברית), מתוארת פירמידה בלתי גמורה בת 13 שכבות. בבסיסה מופיע המספר 1776 - שנת ייסוד ארצות הברית, בספרות לטיניות. במקום בו צריך להיות ראש הפירמידה ניצבת עין ההשגחה העליונה. מעל הפירמידה מופיעה הכתובת "Annuit Cœptis" (בלטינית: [ההשגחה העליונה] "הכירה בקיומנו") ותחת הפירמידה ציטוט של ורגיליוס: "Novus Ordo Seclorum" (בלטינית: סדר חדש של הדברים). חלקו האחורי של החותם אינו משמש כחותם בפני עצמו, אך מופיע, לדוגמה, על צדו האחורי של שטר דולר אמריקאי אחד.

 

 

האילומינטי בתרבות הפופולרית

האילומינטי ממלאים חלק חשוב בספרו של דן בראון מלאכים ושדים, שם הם מוצגים כאחווה אנטי קתולית קיצונית שמנסה להשמיד את קריית הוותיקן. כן מופיעים אזכורים רבים לאילומינטי בספריו של אומברטו אקו - המטוטלת של פוקו ו-בית הקברות של פראג. בחברת מארוול קומיקס, ישנה קבוצה בשם אילומינטי, בה חברים נציגים מתחומים שונים שמטרתם לנטרל איומים על יקום מארוול. אם ארגון האילומינטי עדיין קיים כיום, ויש רבים שמאמינים שאכן הוא קיים, האליטה המרכיבה את הארגון לכאורה כוללת פוליטיקאים וכלכלנים רבי מעלה, ובנוסף גם סלבריטאים רבים כמו למשל: ברק אובמה, האפיפיור, המלכה אליזבת, ג׳ורג׳ וו. בוש, ג׳יי זי, ביונסה, קניה ווסט, ריהאנה, בוב דילן, ליידי גאגא, ג׳ים קארי ואחרים.

גרפיטי הוא תחום שמורכב בעיקר מאנשים צעירים שפועלים במסגרת חבורות סודיות, תחת שמות בדוים, עוסקים בפעילות שפורמלית עדיין נחשבת ללא חוקית ואשר קוראת תגר על הסדר הקיים. מעצם יציאתו החוצה ובזכות האסתטיקה הצעקנית והמתריסה שלו, גרפיטי מציע, לדעתי, סדר חדש של הדברים ודמוקרטיזציה אמיתית של הצריכה התרבותית. לא פלא שהסמל של העין הרואה הכל אומץ בכזו התלהבות על ידי הרייטרים ואמני הרחוב של ימינו.

 

בהקשר של התרבות העכשווית, הסמל הזה בא לסמל את התחושה שאנחנו לא שולטים במה שקורה לנו ושהכוח נמצא בידי אנשים אחרים שמנתבים את גורלנו כראות עיניהם. הדיון החזותי שמתקיים ברחובות הערים הגדולות, תנועת הגרפיטי והסטריט ארט כולה למעשה, מתקשרת לרעיונות של "עשה/י זאת בעצמך", תרבות ה DIY הכל כך אמריקאית, שהוציאה את הראפ, הגרפיטי והסקייט בורד לרחובות ומטיפה לכולנו להתנתק מהמערכת שמרמה אותנו, לצאת עם האמנות או המוצר שלנו לרחוב ובכך "לחתוך את המתווך" ולצאת מעבדות לעצמאות.

ביום ראשון ה-24/4 בשעה 11:00, יתקיים סיור גרפיטי בפלורנטין בשפה האנגלית על ידי Alternative Tel Aviv, מותג תיירות החוץ של הסיירת סיורי אמנות.
מזהים משהו מיוחד בלוגו? ;)

חג שמח!

 

 

 

 

Please reload

חזרה לאתר הסיירת

אל תחמיצו אף פוסט!

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

  • RSS - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Please reload

אמנות רחוב, גרפיטי, אמנות אורבנית, אמנות רחוב בישראל, גרפיטי בתל אביב, גרפיטי בחיפה, הסיירת בלוג, תרבות אורבנית, אורבניזם, אמנות חברה וסביבה.

תגיות

Alternative Tel Aviv alternativetlv@gmail.com
© 2013 Yael Shapira All Rights Reserved

הסיירת סיורי אמנות tours@hasayeret.co.il
© התשע"ג - 2013 יעל שפירא כל הזכויות שמורות