סאמר איז קאמינג - סטאנסיל אקטיביזם בירושלים

על הכותל המערבי נמצאה כתובת חקוקה, ככל הניראה מהמאה הרביעית לספירה: "וראיתם ושש לבכם ועצמותם כדשא"- זהו עיוות קל של הפסוק "וראיתם ושש לבבכם ועצמותיכם כדשא תפרחנה" (ישעיהו, ס"ו, י"ד). הפסוק נחרט על גבי הכותל המערבי על- ידי יהודים מאמינים בני המאה הרביעית, בתקופה בה שלט באימפריה הרומית קיסר שכונה "יוליאנוס הכופר" כיוון שכפר באמונה בנצרות ושאף להקים בית מקדש יהודי שלישי על הר הבית. יהודי התקופה התרגשו מאד והביעו את תחושת הגאולה בכתובת שהתגלתה עם חידוש החפירות בדרום הכותל המערבי בשנת 1967. כתובת כזו היא דוגמא נפלאה לסוג של תקשורת חזותית שנכנה כאן "סטנסיל אקטיביזם" (מונח שטבעה יעל שפירא, מקימת הסיירת ועורכת הבלוג הזה) - כאשר אדם פרטי חבורת אנשים רוצים להביע את עצמם במרחב הציבורי ביחס לנושא חברתי/פוליטי ועושים זאת באמצעות חומרים וטכניקות של אמני רחוב. "גרפיטי" כזה יהיה לרב בעל אופי פוליטי ו/או חברתי ולרב יעשה על ידי שימוש בשבלונה (סטנסיל) שהוכנה מראש. השבלונה תכיל בדרך כלל טקסט ולעיתים גם דימוי ויזואלי שהוא אילוסטרטיבי לאותו טקסט, שמצביע על הקשר למצב חברתי או אקטואלי מסוים. ברוב השבלונות הפוליטיות הללו משתמשים בצבע אחד.

עד מתי? יוני 67'
"עד מתי" היא קריאה אפיינית בקרב חיילי צה"ל המביעה כמיהה לשחרור מהשירות הצבאי. ביוני 1967 התרחשה מלחמת ששת הימים, שבעקבותיה סופחו לשטחי מדינת ישראל הגדה המערבית, רצועת עזה וחצי האי סיני. בירושלים הורגש שינוי של ממש עם איחוד חלקה המזרחי של העיר, שעד יוני 67' היה תחת שלטון ממלכת ירדן. לצד שמחת האיחוד, נוצר בארץ מצב מורכב שאותו אנו חווים עד היום. ההלחמה בין הכתובת "עד מתי" ו "יוני 67" יוצרת כתובת שקוראת לשחרור שטחי הגדה המערבית מהסיפוח שנקבע לאחר מלחמת ששת הימים. מעניין לראות שהכתובת היא בעברית ושאובה מתוך הסלנג הצה"לי שכאמור, הוביל את הסיפוח.

בית ריק
בירושלים נפוצה תופעת "שכונות הרפאים" - שכונות יוקרה שהרוב המכריע של הישראלים לא יכול להרשות לעצמו לרכוש בהן דירה או אפילו שכירות חודשית. בעלי הדירות הם לרוב יהודים אמידים שמתגוררים בחו"ל וכך נוצר מצב שהשכונות שוממות במשך רוב ימי השנה. להוציא מן הכלל את תקופת החגים או פסח, העיר מופקעת מתושביה ומועברת לידיים פרטיות של אנשים שלא גרים בה. רוח הרפאים שבסטנסיל מציגה את האזור כנטוש ורדוף - שכונת רפאים המורכבת מבתים ריקים מאדם.

כיף חאלק

שבלונה הכתובה בערבית, מתחתיה תעתיק לעברית ובשורה התחתונה פירוש המשפט בעברית: "מה שלומך?". המטרה היא להנגיש ערבית שימושית לחברה דוברת העברית בירושלים כדי ליצור שיח בין היהודים לערבים בעיר. ברוב המקומות בהם רוסס הסטנסיל, נמחקו המשפט בערבית והתעתיק לעברית ונשארה רק השורה בעברית השואלת לשלום העוברים והשבים.

כאן כדי להישאר
מצעד הגאווה בירושלים תמיד היה רגיש ונפיץ. העניינים יצאו מכלל שליטה במצעד בקיץ 2015 בו נדקרו שישה משתתפים ונרצחה שירה בנקי, נערה ירושלמית בת 16. המצעד בירושלים בקיץ שלאחר מכן היה חשוב במיוחד עבור חברי הקהילה הגאה, תומכי הקהילה והקהל הרחב, שרואה חשיבות בעיצוב המרחב הירושלמי והישראלי כמכיל ופלורליסטי. בשבוע שלפני המצעד, רוסס ברחובות רבים במרכז העיר המשפט "כאן כדי להישאר 21.7.2016" (תאריך המצעד) ותחתיו דימוי של דגל הגאווה. המרססים אותרו על- ידי המשטרה, נלקחו לחקירה ושוחררו. כיום נשארו מעט מאד עדויות לסטנסיל שכוסה על-ידי תושבי העיר והעירייה.

זוכרות?
סטנסיל בעברית, ערבית, רוסית ואמהרית שמורכב משמות של נשים ממגזרים שונים שנרצחו "על רקע רומנטי". הסטנסיל מציף אזורים שלמים בשמות השונים של הקרבנות. כך נחשף הציבור לסיפורי הנשים והמודעות לנושא אלימות במשפחה עולה.

אם אשכחך ירושלים זה בגלל תל אביב
פרפראזה על הפסוק "אם אשכח ירושלים תשכח ימיני" - ניראה שהירושלמים של היום קצת התייאשו מהעיר. ירושלים היא עיר קשה ומורכבת לרב הרושלמים ויש כאלו שמעדיפים לשכוח אותה לטובת תל אביב, עיר הבילויים שאינה נרדמת ויש לה מוניטין של עיר עכשווית, חופשית ומתקדמת יותר בהשוואה לירושלים.

לא תשב אשה

האותיות מעוצבות כאילו היו אותיות קודש והמשפט כתוב בשפה שמתחקה אחר שפת המקרא אבל התוכן עכשווי לחלוטין. מדובר באיסור על ישיבת נשים בחלקו הקדמי של האוטובוס ובציווי על הגבר לפעול באלימות כלפי אישה המעזה לשבת בקדמת האוטובוס. זוהי קריאה נגד הפרדת נשים וגברים באוטובוסים ונקיטת אלימות כלפיהן בשם התורה.

שומע?
סטנסיל בשפת הסימנים. ארבע כפות הידיים מרכיבות את המילה "שומע". מי שלא דובר את שפת הסימנים (או יחפש בגוגל) לא יבין את המילה. זוהי קריאה לשיח בין הקהל השומע לקהל החירש דרך טקסט בעברית שהיא קצת אחרת.

Summer is coming
פראפרזה ישראלית לסדרה המוכרת "משחקי הכס" המתאפיינת ברודנים מטורפים ואכזרים היושבים על כס המלוכה. האיום המוכר מהסדרה הוא "Winter is coming" ("החורף מגיע") כשהחורף הוא משל למלחמה קשה ועקובה מדם. בגרסאת הרחוב הירושלמית, הוחלף החורף בקיץ ועל כסא הרודן המטורף יושב ראש הממשלה, בנימין נתניהו. האיום הוא מפני מלחמה בקיץ - אולי סבב נוסף מול עזה? אולי מלחמה מצפון מול לבנון? אולי איראן??

כל ישראל עורבים זה לזה - המילים "כל ישראל" מימין, דימוי של עורבים שחורים במרכז ומשמאל המילים "זה לזה". ביחד: כל ישראל עורבים זה לזה. ישראלים רבים נוהגים לדבר על "האחווה הישראלית" בהתרפקות ומכאן האימרה "כל ישראל ע̤רבים זה לזה". אבל מקרים של אלימות, ניכור ואדישות שנפוצים בין ישראלים מעדות ומגזרים שונים בחברה, הם לצערנו נפוצים למדי בתקופתנו. מה שכן, ובזאת אסכם, הסטנסיל הזה הוא דוגמא מעולה למה שאנחנו בסיירת קוראות "סטנסיל אקטיביזם", שאמנם הסטאטוס של אותם סטנסילים כאמנות גבוהה אינו ממש יציב, אבל הם מצליחים לדבר על תרבות המקום העכשווית, בכל עיר גדולה, בחכמה ובהרבה הומור ולעורר מחשבה ודיון בנוגע לנושאים חברתיים חשובים. לכן את הסטנסיל הספציפי הזה החלטנו לכלול בסיור גרפיטי בירושלים שאותו אדריך בשבת הקרובה. הצטרפו אליי לגלות את ירושלים החילונית והאלטרנטיבית.
הסיור יתקיים ביום שבת, ה-24/6/17 בשעות 11:30-10:00. מחיר: 100 ש"ח למשתתף/ת.
לפרטים והרשמה לסיור לחצ/י כאן

 

אורי אונטרמן היא היסטוריונית של אמנות ומורת דרך המתמחה בעיר ירושלים. היא גם דור שביעי בירושלים ומכירה את כל הפינות הנסתרות בעיר.

 

Please reload

חזרה לאתר הסיירת

אל תחמיצו אף פוסט!

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

  • RSS - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Please reload

אמנות רחוב, גרפיטי, אמנות אורבנית, אמנות רחוב בישראל, גרפיטי בתל אביב, גרפיטי בחיפה, הסיירת בלוג, תרבות אורבנית, אורבניזם, אמנות חברה וסביבה.

תגיות

Alternative Tel Aviv alternativetlv@gmail.com
© 2013 Yael Shapira All Rights Reserved

הסיירת סיורי אמנות tours@hasayeret.co.il
© התשע"ג - 2013 יעל שפירא כל הזכויות שמורות