וינה בטעם תל אביב

September 23, 2017

כמו הרבה ישראלים, גם אני מצאתי את עצמי מבלה חלק מחודש אוגוסט שלא בארץ. הפעם היעד היה אוסטריה והבירה וינה היתה שיאה של הגיחה. וינה, עיר של ארמונות, קיסרים ואמנות. מה בינה לבין חובב אמנות רחוב תל אביבי? הופתעתי לגלות שהרבה.

בוינה, דבר ראשון ביקור במוזיאון. העיר עשירה באדריכלות מפוארת, רבים מהמבנים מאוכלסים על ידי מוסדות אמנות מוזיאלים, שהם לא פחות מתיבות אוצרות. על פי רב אני נוטה יותר לעכשווי, חדשני ואנטי ממסדי, אך הבוגר הטרי של החוג לתולדות האמנות שבי, לא יכול היה לוותר על כמה יצירות שחובה לראות. מוזיאון האלברטינה, ממש מול בית האופרה של וינה, מחזיק תצוגת קבע של חדרי הארמון ששומרו, The Habsburg State Rooms, מהמאה ה-19. על הקירות ניתן למצוא יצירות רבות, מרישומים של ליאונרדו דה וינצ'י ועד עבודות של גדולי המודרניזם הוינאי - קלימט ושילה.

לצד הפאר ההיסטורי הזה, הוצגה תערוכה של רכישות חדשות לאוסף האמנות העכשווית של המוזיאון,
Look! New Acquisitions. במפתיע, הצלחתי לאתר קשר מפתיע לרחובות ולאמנות הרחוב ביצירתו של בורהאן דוגנסאי, אמן ממוצא תורכי שהיה פעיל במהלך המאה ה-20 בארצות הברית בעיקר, שנודע בעיקר בזכות מקור ההשראה המרכזי לעבודותיו - קירות במרחב הציבורי והאמנות שעליהם. בשנות ה-70 החל דוגנסאי בפרויקט בשם קירות העולם, Walls of the World במסגרתו צילם קירות שונים ברחבי העולם ולאחר מכן יצר עבודות נייר בהשראת הצילומים. את הפרויקט התחיל למעשה בישראל! ובתערוכה כלולות יצירות המשלבות מילים ואותיות בעברית. יצירות הנייר שנוצרו בעקבות שהייתו של דוגרסאי בישראל, מוצגות במסגרת התערוכה עד ה-8 באוקטובר. 

ואם בקירות עסקינן, החלטתי לנסות לאתר כמה קירות "אמיתיים" במרחב הציבורי של וינה. לשמחתי, לוינה יש מקור מידע נפלא למשימה כזו, האתר Vienna Murals. מהתרשמות זריזה, אין ספק שהמרחב הציבורי של וינה עשיר לא רק באדריכלות אימפריאלית אלא גם באמנות רחוב חתרנית. סקרנו אותי במיוחד העבודות על גדות התעלה של וינה במרכז העיר. על גדות הנהר ניתן למצוא עשרות עבודות במגוון גדלים וכן ברים רבים. אחד ספציפי פיתה אותי במיוחד, ה – Tel Aviv Beach. עם חול וכסאות נח, אפשר להנות על שפת הנהר עם משקה ביד ולהתרשם משפע של ציורי קיר וגרפיטי ברמה גבוהה. 

אחרי הליכות ממושכות ואמנות טובה, ארוחת ערב נשמע כמו דבר נפלא. בווינה ניתן למצוא אזור שוקק, צעיר ומרכזי בשם Naschmarkt ובו מגוון מסעדות קטנות עם מטבחים מגוונים. ביום המתחם מתפקד כשוק ובערב המסעדות פתוחות כשהן מוקפות ביצירות אמנות על קירות הדוכנים. ושוב תל אביב קופצת, כי במסעדה של Neni, המגישה אוכל ישראלי, תוכלו למצוא גם אמנות ישראלית, עבודות של שניים מהאמנים התל אביבים האהובים עליי - ניצן מינץ ודדה. לא רחוק מהמסעדה יש שתי עבודות גדולות שלהם שקשה לפספס. 

אוכל טוב, משקה מרענן, אמנות נפלאה, וכל זה עם טעם של תל אביב. וינה ותל אביב הן ללא ספק ערים שונות מאד אבל היה מעניין לגלות את תל אביב דרך העיניים הווינאיות. 
 

Please reload

חזרה לאתר הסיירת

אל תחמיצו אף פוסט!

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

  • RSS - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Please reload

אמנות רחוב, גרפיטי, אמנות אורבנית, אמנות רחוב בישראל, גרפיטי בתל אביב, גרפיטי בחיפה, הסיירת בלוג, תרבות אורבנית, אורבניזם, אמנות חברה וסביבה.

תגיות

Alternative Tel Aviv alternativetlv@gmail.com
© 2013 Yael Shapira All Rights Reserved

הסיירת סיורי אמנות tours@hasayeret.co.il
© התשע"ג - 2013 יעל שפירא כל הזכויות שמורות