"בתוך היריד, בתור היריד" - עשור ליריד צבע טרי

 

לפני 10 שנים הייתי בת 25 וסטודנטית לתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב. איתי במחזור למדו בין היתר רון ברטוש (חוקר אמנות ואוצר), עדי גולדנר (מנהלת גלריה רוזנפלד בתל אביב) ויעל קליין (ז"ל), אשר לקראת סוף חייה כיהנה כמנהלת קשרי חוץ ביריד צבע טרי, בו אני מכהנת כמנהלת המכירות כבר תשע שנים.
 

יריד אמנות נולד

במרץ 2008 היינו בסוף השנה האחרונה לתואר הראשון. יעל התחילה לעבוד בגלריה האוניברסיטאית של אוניברסיטת תל אביב, עדי עבדה בעסק שעושה עוגות מעוצבות ועדיין לא התחילה את העבודה ברוזנפלד אם אני זוכרת נכון, רון עוד היה מצייר, אבל יותר אוסף אמנות וחוקר את תולדות האמנות הישראלית ואני עבדתי בחנות בגדי יוקרה בקניון רמת אביב, לא רחוק מהאוניברסיטה.
מאז שהשתחררתי מהצבא עסקתי במכירות של מוצרים שונים. אהבתי את תחום המכירות וראיתי את עצמי ממשיכה בו. בתחום האמנות לא באמת חשבתי שזה יקרה, כי השדה היה קטנטן באותה תקופה. הכי הרבה שיכלת לעשות בתחום של מכירות של אמנות בזמנו, היה לעזור לבעל/ת גלריה לבצע מידי פעם את המכירות שהם עושים. או לבצע איזה ג'וב מנומנם בבית מכירות פומביות. הבעלים של בתי העסק האלה ניהלו את המכירות בעצמם והכל היה הרבה יותר קטן אז. היו פחות גלריות בתל אביב ופחות מגוון בתוך עולם הגלריות. אבל אז נולד יריד אמנות בישראל וזה שינה את כל המפה.

 

צבע טרי 1

רון התקבל לחממת האמנים העצמאיים של יריד צבע טרי, שהייתה פורמט חדשני ומקורי שהגו שרון טילינגר ויפעת גוריון. בחממה מציגים מדי שנה כ-50 אמנים מבטיחים בתחילת דרכם המקצועית. ועדת הקבלה, המורכבת מאוצרים, גלריסטים, מבקרי אמנות ואספנים מהארץ ומהעולם, בוחנת את תיקי העבודות האנונימיים ובוחרת על פיהם את האמנים שיעברו לשלב הבא. בשלב השני עורכות אוצרות היריד ראיונות אישיים עם האמנים ומבקרות בסטודיות של האמנים הנבחרים כדי לבחור את העבודות שתוצגנה ביריד. חוץ מחממת האמנים העצמאיים, היריד היה די דומה לירידי אמנות אחרים בעולם, כמו למשל Frieze, Art Basel או Volta, שמזמינים גלריות מובילות לאמנות עכשווית להציג פרויקטים מיוחדים במסגרת היריד. גם ביריד צבע טרי אפשר לראות תערוכות ופרויקטים של גלריות מובילות בישראל ואפילו של כמה גלריות מרחבי העולם. לימים הצטרף גם יריד עיצוב שהוא למעשה חלק מיריד צבע טרי, אבל עוד נגיע לכך. בינתיים אנחנו בצבע טרי 1 אשר, בשלב הזה שאני שומעת עליו, משהו כמו כשלושה שבועות לפני היריד עצמו, נשמע כמו ארוע אמנות בראשיתי וקסום. 
 

מספרת לי על הארוע הזה יעל קליין, שאמנם למדה איתי בתיכון אבל הכרתי אותה רק באוניברסיטה. היא חברה טובה של רון ברטוש ממש מתחילת התואר והיא התקבלה לעבוד כ"מוכרנית" ביריד צבע טרי. המילה "מוכרנית" נשמעה לי לא קשורה, ואכן פעלתי לשנות אותה שנה לאחר מכן, אבל בינתיים, למרות הסמנטיקה, היה נשמע לי שזה ג'וב שיכול להתאים לי מאוד. צבע טרי 1 התקיים במה שמאז מכונה "מתחם קסטיאל". כמו ברב ירידי האמנות בעולם, ליריד יש תצוגה מקדימה אשר מיועדת לקהל מקצועי – א.נשים שאמנות היא המקצוע שלהם ומוזמנים של נותני החסות. בצבע טרי 1 מגיעה לערב הזה גם רז שפירא, חברה הכי טובה שלי מילדות, שלימים תהיה אוצרת המשנה של היריד הזה. אני ביריד הראשון עבדתי כ"מוכרנית", מה שהיום אנחנו קוראות "נציגה" והייתי אחראית על העבודות של האמנים ארתור יעקובוב, מאיה שמעוני ומתן בן כנען. בחלל לידי עבדה חברתי יעל שדרכה הגעתי לג'וב הזה כאמור ובחלל שלידי מהצד השני עבדה ניצן ולנסקי, שהייתה מנהלת קשרי חוץ ביריד בשנים 2012-2009 וחברה מאוד קרובה ויקרה שלי עד היום.
 

צבע טרי 2 התקיים במתחם התחנה בנווה צדק. בצבע טרי 1 ביקרו כ 14,000 איש ואישה ובצבע טרי 2 ביקרו למעלה מ 30,000. היריד הכפיל את עצמו בגודל ובמספר המבקרים תוך שנה אחת. מתן דאובה היה אוצר המשנה ליפעת גוריון, יזמית שותפה והאוצרת הראשית של היריד. ניצן מונתה למנהלת קשרי חוץ לאחר צבע טרי 1 ואני, האמת, הייתי לא מתוכננת. לאחר שעבדתי ביריד הראשון, הציעו לי כל מיני הצעות בתחום האמנות ורציתי פגישה עם שרון טילינגר, יזמית שותפה ומנכ"לית היריד, להתייעץ. איכשהו היא הסכימה להיפגש איתי והתגלגלנו לכך שאני אומרת לה שלדעתי צריך ניהול מכירות רציני ביריד הזה ושלדעתי אני צריכה לעשות אותו. והשאר, מה שנקרא, היסטוריה. לא הרבה אנשים זוכרות, אבל מצבע טרי 2 ועד צבע טרי 3, כלומר במשך שני ירידים בלבד, הייתי גם מנהלת הפרויקטים של היריד, תפקיד שמבצעת ביד רמה כבר הרבה שנים האמנית המוכשרת והאישה האלופה טל גולני. מצבע טרי 4 ועד היום אני מנהלת את המכירות ביריד בלבד ברמה הרשמית, למרות שתמיד ניהלתי גם את מה שנקרא "הדרכה" ביריד, אבל גם לזה עוד נגיע. בצבע טרי 2 יעל עבדה בגלריה בינט שכבר לא קיימת אבל הציגה ביריד בזמנו ואת רז, חברתי משכבר הימים וסטודנטית בחוג לתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב, גייסתי להיות נציגה ביריד של האמנים גבי נתן, גיל יפמן ואדם יקותיאלי, הידוע גם בכינוי Know Hope. לאחר היריד הזה רז כיהנה כמנהלת הסטודיו והפרויקטים של אדם במשך חמש שנים, עד שמונתה להחליף את מתן כאוצרת המשנה ביריד בשנת 2013. 

צבע טרי 3

בשנת 2010 הייתי לקראת סיום לימודי אוצרות ביחידה ללימודי חוץ של הטכניון. כפרויקט גמר ללימודים, אצרתי במתחם היריד (מחסן 2 בנמל יפו) את התערוכה היחידה שאצרתי עד היום, "היפר-ונדליזם", שהייתה למעשה התערוכה הקבוצתית הראשונה באכסניה רשמית וממוסדת של אמנות בישראל, שהוקדשה לסוגה אמנותית אשר מכונה בין היתר "אמנות אורבנית" ובעגה היותר פופולרית – "אמנות רחוב". רז ויעל התקדמו ביריד ועבדו כנציגות שאחראיות על נציגות אחרות. באותה שנה גם התחלתי את לימודיי לתואר השני ביחידה למחקר התרבות בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב יחד עם יעל, שהייתה זו ששכנעה אותי "לבוא איתה" לתואר הזה. מהרגע שנהייתי חברה של יעל והכרתי אותה לעומק, הנטייה שלי הייתה להקשיב לכל מה שהיא אומרת ולעשות כל מה שהיא מציעה. 

 

צבע טרי 4 התקיים בשנת 2011 במה שעד אז כונה "מתחם בזק" ולאחר היריד הפך ל"ארטפורט", בו שכן גם הבית של חברת ההפקות פאזה, שמפיקה את היריד בכמה שנים האחרונות. יעל ילדה את בתה הבכורה סתיו באותה שנה ולכן לא עבדה באותו יריד ורז עבדה בתפקיד חדש שלא היה קודם והוא טיפה חומק מהגדרה, למרות שעד היום בינינו, אנחנו מכנות את התפקיד הזה "נציגת על". ואני חיפשתי פרויקט נוסף לצד העבודה שלי ביריד. שרון בדיוק שמעה שמדי שביד (כיום מנהלת מוזיאון בית התפוצות) מחפשת פרוייקטורית שתעזור לה בפרויקט "שנת האמנות" של מנהלת עיר עולם (לשעבר מנהלת המאה, לימים ועד היום: "מנהלת עיר עולם ותיירות" בעיריית תל אביב) תחת הלה אורן, מנכ"לית המנהלת דאז. המנהלת עשתה את הפרויקט בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות ובמקביל לפתיחת האגף החדש ע"ש שמואל והרטה עמיר במוזיאון. באותה שנה נפטר פרופ' מרדכי עומר, המנכ"ל והאוצר הראשי של מוזיאון תל אביב במשך עשרות שנים וגם מרצה שלי באוניברסיטה, וויטני יוסטון, אחת משתי האמניות האהובות עליי בכל הזמנים ואמא שלי, דר' לילי ניר, שהייתה אהבת חיי.

צבע טרי 5 התקיים בסמינר לוינסקי בצפון העיר. ביריד הזה גם רז וגם יעל עבדו איתי כ"נציגות על" ועד היום אנחנו שומרות על הפורמט הזה שיש נציגות בחממת האמנים העצמאיים, שהתפקיד שלהן זה לעזור לכל הנציגות האחרות. אין להן אמנים ספציפיים שעליהם הן אחראיות אלא הן אחראיות על כולם ועל כולן, יחד איתי. לאחר היריד הזה ניצן עזבה את תפקידה ביריד ועברה לנהל את הפיתוח ב Outset ישראל ומתן מונה למנהל ואוצר אוסף יגאל אהובי לאמנות עכשווית בלונדון. שרון ויפעת שאלו אותי לדעתי בקשר למי שיחליפו אותם ואני הצעתי שיעל תחליף את ניצן ורז תחליף את מתן, וכך היה. 

הסיירת

הקמתי את הסיירת בשנת 2013 עם סיור אחד - סיור גרפיטי בפלורנטין ומדריכה אחת - אני. למעשה אני מדריכה את הסיור כבר משנת 2009. במקור זו הייתה פעילות קיץ של יריד צבע טרי. אחרי צבע טרי 2 החלטנו לצאת בפעילות קיץ שהתקיימה כבר אחרי שהיריד הסתיים. זה היה רעיון של ניצן כמובן, כמו כל הרעיונות הטובים. מתן הדריך סיורים במסגרתם ביקרו בסטודיות של אמנים שהציגו ביריד ואני הדרכתי סיור בשכונת פלורנטין בתל אביב בתחום המחקר שלי – אמנות אורבנית בישראל. הסיור היה מאוד מוצלח ולאחריו פנו אליי במשך השנים אנשים וגופים שונים שאדריך עבורם את הסיור. כמנהלת המכירות של היריד, סטודנטית לתואר שני וכמי שעסוקה בפרויקטים נוספים בתחום התרבות מעבר ליריד, לא היה לי המון זמן פנוי וקיימתי סיורים רק כשזה אכן התאפשר. בדצמבר 2011, אימי נפטרה. למרות שאמא שלי היתה חולת סרטן 12 שנה והייתי לכאורה "מוכנה" למוות שלה, בתחושה שלי "נפלו עליי השמיים" והייתי אבודה. אחרי צבע טרי 5 נסעתי להודו כשאני בת 29. במהלך הטיול הייתי מעורבת בתאונת אוטובוס מחרידה – בדרך מג'איסלמר לאודאיפור שברג'סטן, האוטובוס התהפך ואני הייתי בתוכו. הציל אותי דן גולן, ישראלי שהיה אז בן 22 והיה באוטובוס יחד איתי. חזרתי לארץ בדיוק לאזכרה הראשונה לאמא שלי, קמתי סוף סוף מאבלי ובחרתי בחיים. בחרתי את השם הסיירת סיורי אמנות (ובהמשך Alternative Tel Aviv לסיורים שלנו באנגלית) והתחלתי להציע את הסיור בפלורנטין כסיור פתוח. אנשים נרשמו לסיורים הפתוחים ומהר מאוד נהייתה גם דרישה לסיורים של קבוצות פרטיות. במהלך השנה הראשונה גייסתי מדריכה נוספת והתחלנו להציע גם סיורים בחיפה ובשנה השנייה כבר הייתה לנו גם מחלקת סיורי גלריות ואמנות עכשווית בתל אביב, אותה מנהלת כבר ארבע שנים האוצרת טלי קיים. בשנתיים האחרונות התרחבנו גם לירושלים.
במשך השנים תמיד הדרכתי סיורים לקבוצות ביריד צבע טרי כמנהלת המכירות של היריד, עוד לפני שהייתה הסיירת. אבל לקראת צבע טרי 6 הסיירת כבר הייתה מוסד פעיל ואפילו די מוכר בתחום, והסיורים שהתקיימו ביריד באותה שנה היו שת"פ של הסיירת יחד עם היריד, שת"פ שמתקיים עד היום.

צבע טרי 6

בצבע טרי 6 נולד יריד עיצוב טרי, אח צעיר ומדליק ליריד האמנות המוכר. באופן כללי עיצוב טרי מוקדש לסוגה האמנותית הקרויה "דיזיין ארט" – עיצוב שנחשב לאמנות גבוהה, אם להיות שנייה הכי פשטנית בעולם. קצרה היריעה כרגע מלהיכנס לעובי הקורה המרתקת של היריד הזה, אבל יש לנו השנה סיור עיצוב טרי ביריד, שאולי יצליח לשפוך אור על חלק מהנושאים הפילוסופיים שקשורים לעיצוב. נחזור לענייננו – צבע טרי 6. רז כיהנה כאוצרת המשנה של היריד ויעל כמנהלת קשרי חוץ. שתיהן היו בהריון באותה שנה. רז כבר בחודש שישי ממש עם בטן ויעל בשבועות ראשונים של הריון עם בנה השני סער. באותה שנה, לשמחתי, התהדק מאוד הקשר בין יעל לבין שתי חברות מאוד טובות אחרות שלי – רז, שעבדה לצידה ביריד וניצן, אותה בעצם יעל החליפה בתפקיד. כמה חודשים לאחר היריד, באחד מימי חמישי בערב, כשהיינו בפתיחות של תערוכות בדרום העיר, בדיוק נפרדתי מיעל וניצן שהלכו לתערוכה שכבר ביקרתי בה באותו ערב ובדרכן לתערוכה, יעל נפלה על הברך. במשך שבועות צחקנו עליה שזו טפשת הריון בשילוב עם חוסר שיווי משקל בשל הבטן הגדלה. אבל הכאב הלך והתגבר. אחרי שבועות של בדיקות שונות ומשונות, התברר שיעל חולה בסרקומה, סרטן של העצמות, שבדרך כלל מופיע בילדים. ב 8 לספטמבר 2014 יעל מתה כשהיא בת 30 והשאירה אחריה בעל ושני ילדים קטנים. כבר באוקטובר אותה שנה, למרבה ההזייה, התקיים יריד צבע טרי 7.
 

צבע טרי 7 התקיים במה שהיום הוא מרכז הספורט העירוני החדש על שדרות רוקח. זה מה שאני יכולה לספר על אותו יריד בגדול. זה, והעובדה שיעל אצרה את חממת הוידאו ביריד, הפרויקט האמנותי האחרון שאצרה בחייה. כל השאר הוא הזייה אחת גדולה ומתמשכת מבחינתי. אני הדרכתי סיורים ביריד הזה אבל הם לא היו כל כך טובים למען האמת ולקוחה אחת אפילו התלוננה, ובצדק. המוות של יעל היה סמוך מידי ליריד בשבילי, הוא טילטל אותי ומטלטל אותי עד היום. אני כן גאה לדווח שהשנה קיימנו לראשונה סיור אמנות לזכרה, אותו אנו, חברותיה מתחום התרבות, מתכוונות להפוך לארוע שנתי.

צבע טרי 8 התקיים ביריד המזרח, נמל תל אביב. זה היה יריד מאוד מוצלח ומהנה. הייתה אווירה של התחדשות בקרב הצוות, אספנו את השברים מהאובדן של יעל והשתדלנו להמשיך הלאה. את כל הסיורים של הסיירת ביריד הדריכה טלי קיים והם היו כל כך מוצלחים, שאנשים כל השנה שואלים אותי לגבי הסיורים האלה – מתי הם מתקיימים ומתי כבר אפשר להירשם. אפרופו זה, מקומות אחרונים לסיורים של טלי ביריד השנה, שהם גולת הכותרת אצלנו בסיירת, אז כדאי להזדרז.
 

צבע טרי 9

לערב התצוגה המקדימה של צבע טרי 9 הגעתי בהריון עודף: 40 + 4 למי שזה אומר לה משהו. ביקרתי ביריד יחד עם אחי ואחותי, ניצן ובן זוגה אורי וגיל כהן, אותה אני מכירה שנים, במקור גם דרך העבודה יחד ביריד. באותו יריד גיל גם אצרה את אחד הפרויקטים המיוחדים. ביקרנו, נהננו, הלכנו הביתה לישון. בשעה 6 בבוקר התחילו צירים. כעבור 24 שעות, בשעה טובה 6:08 בבוקר, במזל טלה אופק טלה (כמוני), נולדה זואי "זוהרה" שפירא, בת זהר, הראשונה לשמה, הילדה הכי טובה פה ומלכת יד אליהו והתפוצות. בלידה היו איתי אחותי ענת, רז (למרות שהיריד התנהל, רז הייתה בכל הרגעים הקריטיים של הלידה, כולל ברגע ההגחה של זואי אל העולם) ובעלי זהר, האיש הנפלא ביקום. לפני חודש חגגנו לזואי יום הולדת שנה ובסוף השבוע הקרוב היא כבר תגיע ליריד כמבקרת מן המניין.

 העתיד – פרשנס

באוקטובר 2014 נסעתי ללונדון עם ניצן לבקר ביריד האמנות Frieze יחד עם מתן, שכבר גר בלונדון וניהל את אוסף יגאל אהובי. כשמתן היה צריך לעבוד, ניצן ואני השתתפנו בפעילויות לוויין שונות של היריד העצום הזה ובין היתר ביקרנו ביריד הלווין Moniker Art Fair. הרעיון של יריד אמנות שלם שמוקדש כולו לאמנות אורבנית הילך עליי קסם וגמלתי בליבי החלטה להביא את הדבר הזה לארץ. אני גאה ונרגשת לבשר שביום שבת, ה 12.5.18 מהשעה 17:00, יתקיים לראשונה Freshness – ארוע אמנות אורבנית שיזמתי יחד עם שותפי לפשע, האמן Swinpinker. פרשנס 1 מבשר על יריד אמנות אורבנית ראשון בישראל וכולל אמנות פלסטית, פרפורמנס ומוסיקת רחוב. הארוע יתקיים למשך ערב אחד בלבד בכיכר אתרים שבתל אביב אז תעקבו בפייס, באינסטוש ופשוט תגיעו לראות! כי זה הולך להיות ארוע אמנות מרהיב, בשקיעה, מול חוף הים של תל אביב. 


 

Please reload

חזרה לאתר הסיירת

אל תחמיצו אף פוסט!

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

  • RSS - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Please reload

אמנות רחוב, גרפיטי, אמנות אורבנית, אמנות רחוב בישראל, גרפיטי בתל אביב, גרפיטי בחיפה, הסיירת בלוג, תרבות אורבנית, אורבניזם, אמנות חברה וסביבה.

תגיות

Alternative Tel Aviv alternativetlv@gmail.com
© 2013 Yael Shapira All Rights Reserved

הסיירת סיורי אמנות tours@hasayeret.co.il
© התשע"ג - 2013 יעל שפירא כל הזכויות שמורות