הכי גאים שיש - עשר הסטנסילים הכי גאים בישראל

לכבוד 20 שנה למצעד הגאווה בתל אביב, הסיירת יצאה לשטח למצוא את עשרת הסטנסילים הגאים ביותר ברחובות בירת הגאווה של ישראל. היכונו למצעד השבלונות!

Straight to the Heart

עבודת השבלונה הקווירית האהובה על הסיירת בכל הזמנים היא ללא ספק העבודה הזו, בה ניתן לראות שתי נשים מתנשקות ותחתיהן את הכיתוב Straight to the Heart.זו דוגמא מצוינת לעבודת סטנסיל כפי שכזו צריכה להיות - חכמה, משעשעת, עשויה בקפידה, מקורית ויחד עם זאת קלאסית. העבודה עשויה בספריי שחור פשוט ובמבנה השבלונה המסורתי - דימוי קריא מלווה בטקסט שהוא אילוסטרטיבי לדימוי ואשר צופן בחובו כפל משמעות. השבלונה נוצרה במקור בתור הלוגו של פסטיבל הקולנוע הישראלי  "לסבית קטלנית", אשר מוקדש לסרטים שנעשו על ידי ו/או שעוסקים בנושאים להט"בקים וחגג השנה עשור להיווסדו! הלוגו הפך לסטנסיל מוכר ואהוב בעיר, שחודר ישר ללב.
 

Sweet Hearts

אם בלבבות עסקינן, שבלונה מקסימה נוספת היא הלב שמורכב מדמות ראי, כשרק צורת השפם שונה בין הדמות הימנית לשמאלית. בחלק מהמקרים ניתן היה למצוא את הכיתוב sweet hearts ליד הדמויות, מה שאולי מרמז על היותן זוג? בכל מקרה, זו שבלונה שכבר שנים לא ראינו ברחובות העיר אז אם נתקלתםן בה במקרה לאחרונה - נא להעלות אלינו לפייס הסיירת :)
 

ככר מלכות ישראל

הותיקות שבינינו עדין זוכרות חסד נעורים לדנה אינטרנשיונל, מלכת האירוויזיון הישראלית במשך 20 שנה! השבלונה "ככר מלכות ישראל", בה מופיעה דמותה של דנה מעל שלט רחוב שלמעשה אינו קיים, "ככר מלכות ישראל" (טייק אוף על שמו של הרחוב התל אביבי "מלכי ישראל") כדמות מעולם פנטסטי מכונפת עם כתר, היא אחת השבלונות הקוויריות האהודות ביותר בתל אביב.
 

שלום ילדים אנחנו מתחתנים!

הידעתםן שאריק ובנץ למעשה היו זוג? כן! לא "ידידים", לא אחים, כי אם זוג, שאמנם היו בארון 30 שנה, אבל כעת מכריזים בגאון "אנחנו מתחתנים". הלוואי שנוכל לראות נישואים גאים גם כאן בישראל, כבר בשנים הקרובות.
 

סינמה פרדילדו

בגזרת הסטנסילים היותר גראפיים ובמקום טוב באמצע הרשימה שלנו, הסטנסיל "סינמה פרדילדו" (טייק אוף לשמו של הסרט האיטלקי "סינמה פרדיסו" משנת 1989) בו ניתן לראות דמות שחציה גבר וחציה אשה, אוחזת מצלמת קולנוע. סינמה פרדיסו הוא סרט העוסק באהבת הקולנוע והסטנסיל הזה, לפחות לדעתנו, עוסק באהבה ובקבלה של מגוון המינים והמגדרים הקיימים בעולמנו. ניתן היה למצוא אותו עד לפני כמה שנים מחוץ למועדון המינרווה, מועדון הלסביות הראשון בתל אביב.
 

זו כפרתי

סצנות אותנטיות מחיי מין של לסביות הן דבר די נדיר באמנות פלסטית בישראל ובאמנות בעולם בכלל, כך שהסטנסיל הזה, בו מתוארות שתי נשים בעיצומו של האקט יחד עם הכיתוב "זו כפרתי", שהוא חלק מהתפילה והטקס היהודי ביום הכיפורים, הוא בגדר ארוע נדיר ומיוחד. שבלונה שמצליחה לסובב ראשים ולעורר מחשבות ורגשות.

 

אין גאווה בכיבוש

בגזרת הסטנסילים הפוליטיים, סטנסיל שמורכב כולו מטקסט דו לשוני ובו מסר חד משמעי ופשוט: אין גאווה בכיבוש. השבלונה הזו החלה להופיע ברחובות תל אביב במהלך חודש הגאווה (חודש יוני) לפני כמה שנים ולצערנו היא עדיין רלוונטית מתמיד.
 

דגל הגאווה בירושלים

אמנם בירושלים אך קשור למצעד הגאווה בתל אביב - מצעד הגאווה הטעון ביותר בישראל הוא מצעד הגאווה בירושלים. המצעד בירושלים נושא אופי של צעדת מחאה, ונעדר את האלמנטים ההופכים את מצעד הגאווה בתל אביב לקרנבל. אין בו משאיות עם רקדנים ואף לא מושמעת בו מוזיקה קצבית. אף על פי שלא מונהג קוד לבוש רשמי במצעד, מרבית הצועדים לאורך השנים נמנעים מלבוש חשוף או מיני. בשני אירועים, במצעד ב-2005 ובמצעד ב-2015, דקר הישראלי החרדי ישי שליסל את הצועדים בסכין. באירוע הראשון, פצע שלושה מהצועדים ובאירוע השני (שאירע זמן קצר לאחר שחרורו ממאסר) רצח את שירה בנקי, נערה בת 16, ופצע חמישה צועדים. בין שני הארועים האלה הופיע בירושלים הסטנסיל הזה, שמורכב מצבעי דגל הגאווה עם התאריך שבו אירע הרצח בברנוער שבתל אביב, 1.8.2009. הסטנסיל כוסה במדבקות שונות על ידי אקטיביסטים חרדים, מה שמלמד על המתיחות בין הקהילות השונות. בשבת ה-16 לחודש יוצא סיור גרפיטי בירושלים במהדורה קיצית ומחודשת, בו נדבר בעיקר על אמנות ופחות על פוליטיקה. פרטים והרשמה בקישור הזה.

 

לא תרצח

הסטנסיל "לא תרצח" מגלם בתוכו ניגוד אסתטי: האותיות בסגנון המקראי יוצרות את הדיבר "לא תרצח" מתוך עשרת הדיברות, בצבעוניות של דגל הגאווה הצבעוני והשמח. הרצח בברנוער היה פיגוע ירי שהתרחש במוצאי שבת, 1 באוגוסט 2009, בבית אגודת הלהט"ב בתל אביב, בעת פעילות הברנוער. בפיגוע נרצחו שניים - ניר כץ וליז טרובישי - ונפצעו אחד עשר. לאחר ארבע שנים הוגש כתב אישום נגד חשוד בביצוע הרצח, שבוטל לאחר שהתגלה שהחשוד הופלל לשווא על ידי עד המדינה ושהוא אינו הרוצח. הרצח טרם פוענח. השבלונה "לא תרצח" הופיעה במקומות רבים בתל אביב ובישראל לאחר הרצח וזו הספציפית צולמה על הרצפה של גן מאיר בתל אביב, בו שוכן המרכז הקהילתי הגאה של העיר.
 

 

!Have a Margolous Day
נסיים נסיים את המצעד עם סטנסיל גאה במיוחד ובו הדייקון האולטימטיבית, הזמרת מרגלית צנעני הידועה בכינוי "מרגול". בשבלונה הזו ניתן לראות את דמותה של הזמרת המוכרת והאהובה, במיוחד בקרב הקהילה הגאה, ותחתית את הכיתוב Have a Margolous Day. אז שיהיה מרגולוס דיי לכולנו ורק אור, גאווה ואהבה לכווווווולםן.

 

 

 

Please reload

חזרה לאתר הסיירת

אל תחמיצו אף פוסט!

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

  • RSS - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Please reload

אמנות רחוב, גרפיטי, אמנות אורבנית, אמנות רחוב בישראל, גרפיטי בתל אביב, גרפיטי בחיפה, הסיירת בלוג, תרבות אורבנית, אורבניזם, אמנות חברה וסביבה.

תגיות

Alternative Tel Aviv alternativetlv@gmail.com
© 2013 Yael Shapira All Rights Reserved

הסיירת סיורי אמנות tours@hasayeret.co.il
© התשע"ג - 2013 יעל שפירא כל הזכויות שמורות