ויוה לה סטריט ארט!

October 7, 2018

כמו כל ישראלית מצויה, גם הסיירת ביקרה באירופה בקיץ. הפעם היעד היה פריז, העיר הסקסית בעולם, שם גילינו סצנת אמנות אורבנית רוחשת ומרגשת. טיול בעיר האורות.

הקשר היהודי
שירי אבני מגדירה את עצמה כאמנית, מורה ואם שחיה בפריז. באמנות שלה במרחב הציבורי מופיע דימוי חוזר של אישה הסוחבת על גבה תינוק בתוך יריעת בד. הדימוי הזה מזוהה עם אבני ומופיע בוריאציות שונות. באמנות של אבני ניתן לאתר השפעות אפריקאיות וגם משהו מאוד מטרנלי. אבני מגיעה במקור מישראל, שנחשבת ל"מעצמת ילודה" או לפחות למדינה בה ילודה וילדים הם רכיב מאוד מרכזי בתרבות, בעוד שבמדינות רבות באירופה אנחנו מדברים כיום על ילודה שלילית. אולי ניתן לראות את הדימוי של אבני כעוסק גם באיזושהי גלות. התנוחה של האם הסוחבת את התינוק על גבה, כמו במסע, ברחובות פריז - עיר מהגרים שבשנים האחרונות נוהרים אליה הרבה פליטים מרחבי העולם ובעיקר מאפריקה. אבני עצמה היא מהגרת בפריז. כל הדברים האלה עשויים להיות קשורים זה לזה או בכלל לא וזהו אחד הערכים של אמנות ברחוב; היא פוגשת אותנו ללא הכנה מוקדמת ומחוץ לקונטקסט לכאורה, פרט לקונטקסט של הסביבה והחברה שבה היא מופיעה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 
אמנים חדשים
האמנים הברזילאים toysdaniel (Mikael Guedes) Omik@ (דניאל טויס Daniel Toys) פעילים מאוד בפריז. ריבוי של שיתופי פעולה אמנותיים ביניהם ופרגונים הדדיים ברשתות החברתיות עשויים להוביל למסקנה שהם זוג, אך זהו אינו מידע ודאי. הדימוי המזוהה עם Omik הוא דימוי חוזר של מעין ילדה עירונית בעלת ראש מרובע, עיניים גדולות וחלולות, ללא אף ופה בפני הדמות. בסמיכות לדמות או על גביה, לפעמים ניתן למצוא דימוי של כתר שנראה מקופל כמו סירת נייר. כתרים, הילות, כוכבים, בועות, טיפטופים (דריפים) וניצנוצים, הם חלק מן האלמנטים הגרפיים שמזוהים עם האסתטיקה הבינלאומית של גרפיטי. הסגנון של Omik הוא יותר מאופק בהשוואה לToys הסוער והצבעוני, עם פלטת הצבעים הברזילאית. 
 


גאווה צרפתית
האמן Julien Malland אשר מוכר תחת שם הרחוב Seth, הוא אחד השמות הכי חמים בשמי הסטריט ארט הצרפתית כיום. הוא נולד בפריז בשנת 1972 ופעיל בתחום כבר כ20 שנה. הוא בוגר ביה"ס הלאומי להשכלה גבוהה באמנויות בפריז (ENSAD) ויזם שותף לבית ההוצאה לאור “Wasted Talent”, המתמחה במונוגרפיות של אמנים אורבניים. Seth (שֵׁת, דמות מקראית, הבן השלישי של אדם וחוה. על פי המקרא כל האנושות היא מצאצאיו של שת) מצייר בעיקר ילדים אשר לרב הם חסרי פנים, בתוך סביבה כיאוטית כלשהי אליה הם קשורים. הוא עוסק בנושאים של גלובליזציה והשפעותיה על החברה תוך שהוא משלב מסורות ייצוג קלאסיות בציוריו העכשוויים.

אי אפשר לדבר על אמנות רחוב בפריז מבלי להזכיר את Invader, אחד מאמני הרחוב הצרפתים המוכרים ביותר בעולם. הוא בחר את השם Invader שמרפרר למשחק הארקייד "פולשים מהחלל" משנת 1978, שציין את עידן משחקי המחשב המודרניים והפך ללהיט בזכות עליונותו על משחקי מחשב קודמים, שהיו דלי גרפיקה ועם אפשרויות תוכן מועטות יותר. Invader שייך לדור האולד-סקול של אמני הרחוב, אשר שומרים בקנאות על אנונימיות ולא חושפים את זהותם. הוא רואה את עצמו כ UFA כלומר Unidentified Free Artist (טייק-אוף על UFO - Unidentified Flying Object כלומר עב"מ, עצם בלתי מזוהה). Invader משחרר מבחינתו את הפיקסלים הכלואים במשחק המחשב אל העולם האמיתי, תוך שהוא נותן להם חזות גשמית על ידי שימוש באריחי קרמיקה. כיום ניתן למצוא Invaders מקרמיקה כמעט בכל עיר גדולה ברחבי העולם (גם בתל אביב!) וגם שלל רפרנסים של אמני רחוב אחרים, שעושים שימוש באסתטיקת הפיקסלים שכל כך מזוהה עם ענק אמנות הרחוב הצרפתי.

 

האמן הצרפתי כריסטיאן גואמי, הידוע בשם C215, כבר כל כך ידוע וממוסד, שגם כשהוא עושה עבודה ברחוב, כבר אין לה את אותן איכויות של סטריט ארט מחתרתית ובועטת שהיו לה בתחילת דרכו, לפני כעשור. אמן השבלונה הבינלאומי ביקר גם בישראל בשנת 2008 והשאיר עבודה ששנים הייתה חלק מסיור הגרפיטי של הסיירת בשכונת פלורנטין, עד שנמחקה לפני כשנתיים. אם בתחילת דרכו הדמויות בעבודותיו היו בעיקר כאלה ששייכות לשולי החברה - קבצנים, חסרי בית, נערי רחוב וכדומה, בפרויקט הנוכחי שלו ברחובות פריז יש משהו שנראה אפילו מוזמן או לפחות בשיתוף פעולה או באישור העירייה, שכן מדובר בפרויקט רחב היקף שעוסק בדמויות מרכזיות מההיסטוריה של צרפת. 

אמנות רחוב במוזיאון
בנוסף לשלל האמנות המרהיבה שניתן למצוא ברחובות פריז, כיום ניתן למצוא אמנות רחוב ואפילו טגים פשוטים ששייכים לשפת הגרפיטי, גם בתוך המוזיאונים הגדולים. למשל, עד סוף חודש אוגוסט הוצגה במוזיאון קרן לואי ויטון תערוכה של האמן היפני טאקאשי מורקמי. מורקמי ידוע בניסיונותיו לטשטש את הגבולות שבין אמנות "גבוהה" לאמנות "נמוכה" ולתערוכה כולה יש אסתטיקה מובהקת של אמנות רחוב, למרות שהיא לחלוטין תערוכה "רגילה" של אמנות עכשווית אשר מוצגת במוזיאון מכובד שגובה דמי כניסה (בניגוד למפגש הבלתי אמצעי שעד לא מזמן היה לנו עם אמנות רחוב). בתערוכה ניתן למצוא את אותם סמלים ואלמנטים ששאובים משפת הגרפיטי כמו למשל כתרים, טאגים, עבודה בספריי צבע ועוד. במרכז התערוכה, מונומנט ענק אשר נראה כמגיח מבין גלים. האובייקט מכוסה כולו בטאגים ומעלה מחשבות על ההקשר של אמנות רחוב בתוך המוזיאון ועל המגמות שלה כיום.

 

במוזיאון לאמנות מודרנית ועכשווית Palais de Tokyo, ניתן למצוא עבודות בשבלונה, טאגים ותצורות שונות של גרפיטי בין כתלי התערוכות, כשממבט ראשון לא ברור בדיוק האם "ביטויי הסטריט ארט" הקטנים והנסתרים האלו נעשו באישור ובהזמנה (למשל כשהם מופיעים במקומות נסתרים כמו על גבי גרם המדרגות במוזיאון), למרות שקשה להאמין שאמנים פשוט התפרצו למוזיאון ועשו בו ככל העולה על רוחם באין מפריע. ברור מיד למבקרים במוזיאון שהעבודות האלה אינן חלק מהתערוכות המוצגות בו; הן מופיעות בשוליים, לא מוזכרות בקטלוגים של התערוכות, אינן חתומות ואין לידן תוויות עם פרטי האמן/ית והעבודה כמו ליד שאר המוצגים. אך ברור גם שהן לגיטימיות מבחינתו של המוזיאון, שכן המוזיאון נותן להן להתקיים בו, אם לא ממש הזמין אותן מהאמנים. כל אותן הופעות של אמנות רחוב בתוך מוזיאונים כיום מעלות שאלות רפלקסיביות לגבי האמנות האורבנית, שהן שאלות מעניינות ורלוונטיות מאוד בתחום. בסטנסיל אחד בחלל המבואה של המוזיאון, ליד חנות המזכרות, מופיע פיל שלגבו קשור טיל ומעליו הכיתוב: This is Not a Bansky, מה שאומר שזו כנראה דווקא כן עבודה של אמן הרחוב הבריטי המיסתורי בנקסי, אשר כבר השתמש בעבר בשיבוש השם הנפוץ Bansky (במקום Banksy) בעבודותיו, על מנת להגיד משהו על המולה סביב זהותו של האמן ולבטא איזושהי אמירה ביקורתית על שוק האמנות.
אמנות רחוב שמוצגת במוזיאונים היא אמנם תופעה יחסית חדשה, אבל אמנות מחוץ למוזיאון שמתייחסת למה שמוצג בתוכו, תמיד הייתה. בשכונת בלוויל, אזור קלאסי לגרפיטי ולאמנות רחוב בפריז, אולי עדיין תוכלו למצוא את הציור הזה אשר מרפרר ליצירות של האמן האיטלקי הידוע מאוריציו קטלאן, שעבודותיו גם כן הוצגו במוזיאון קרן לואי ויטון בתערוכה הקבוצתית In tone with the world.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 בפוסט הבא בסיירת בלוג נסקור את סצנת האמנות האורבנית של אחת מבירות הגרפיטי הכי שוות בעולם - ברלין! זה הזמן להצטרף לבלוג ולקבל את הבשורה ישירות למייל. שתהיה לכולנו נחיתה רכה בשגרה של אחרי החגים ושהחורף יגיע גם אלינו ביום מן הימים. בינתיים נמשיך לחלום על אירופה.

Please reload

חזרה לאתר הסיירת

אל תחמיצו אף פוסט!

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

  • RSS - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Please reload

אמנות רחוב, גרפיטי, אמנות אורבנית, אמנות רחוב בישראל, גרפיטי בתל אביב, גרפיטי בחיפה, הסיירת בלוג, תרבות אורבנית, אורבניזם, אמנות חברה וסביבה.

תגיות

Alternative Tel Aviv alternativetlv@gmail.com
© 2013 Yael Shapira All Rights Reserved

הסיירת סיורי אמנות tours@hasayeret.co.il
© התשע"ג - 2013 יעל שפירא כל הזכויות שמורות