לא רק חומה ושלום - אמנות אורבנית בברלין

November 12, 2018

יש אומרים שברלין היא בירת הסטריט ארט העולמית ועל זה אולי אפשר להתווכח, אבל דבר אחד בטוח: ברלין היא בירת אמנות הרחוב של אירופה. לקראת השקת הסיירת ברלין, יצאנו לחשוף את הסצנה.

משלנו
בתוך כוך קטן ברובע המיטה (mitte) ליד .Rosenthaler Str יש ממש גן עדן של סטריט ארט וגם כמה אמנים ישראלים הוסיפו שם עבודות שלהם. נכון לכתיבת שורות אלו, ניתן למצוא שם עבודות של האמנים הישראלים Dede, Pilpeled ושל משוררת הרחוב ניצן מינץ, עם השיר האהוב על הסיירת (הבאנו את התמונה למי שלא מכירים מסיור הגרפיטי שלנו בפלורנטין), באנגלית. אגב, כל העבודות האלה נמצאות ליד בית קפה קטן של בן אדם ישראלי, שחי בגרמניה כבר משנות ה-80.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


מצאנו ברחובות העיר גם סטיקר של האמן Elna, האח הגדול בצמד Brothers of Light מירושלים, ובו אחד המקדשים המפורסמים שלו, חובש כובע מצחייה.

המהדרין אולי יוכלו עדיין למצוא גם עבודות ותיקות של ענק הסטריט ארט הישראלי Klone משנת 2013, שנעשו כשהאמן שהה בעיר לצורך פרויקט.

עבודה נוספת של אמנים ישראלים אשר זוכה להרבה כבוד ברחוב, היא יצירת המופת הזו של קולקטיב האמנים החיפאי Brokenfingaz. במרכזו של מתחם מוזנח בשכונת קרויצברג, ניצבת היצירה הזו שעוסקת, איך לא - באהבה ומוות, עם רפרנסים אינטיליגנטיים ומלאי הומור לחיפה, לברוקן עצמם וכן לשואה ולארועים היסטוריים שקשורים בה. באוקטובר השנה נבחרה לראשונה אשה לתפקיד ראש עיריית חיפה (זו גם הפעם הראשונה שנבחרה אשה לתפקיד ראש עיר גדולה בישראל!) והסיירת בטוחה שזה אומר דברים טובים גם לגבי תחום התרבות בעיר. ביום שישי הזה נקיים סיור גרפיטי חדש בעיר תחתית חיפה בו נדון, בין היתר, בשינויים בעיר והשפעתם על האמנות שלה.

אפרופו שואה יהודים וזה, מחוץ למרכז אנה פרנק שנמצא באזור האקשר מרקט (Hackescher Markt), ניתן למצוא דיוקן של הנערה היהודייה-הולנדית המפורסמת. הדיוקן נעשה על ידי האמן האוסטרלי הידוע ג'ימי C עבור המרכז, שמיועד לבני נוער גרמנים הלומדים את פרקי יומנה של אנה פרנק ובתוכו פריטים היסטוריים, צילומים וקטעי ארכיון, כמו גם תערוכה אינטראקטיבית. שמחנו למצוא גם את דמותו של מי שזיהינו כיהודי שזכה לכינוי "חוזה המדינה" - בנימין זאב תאודור הרצל, למרות שיתכן שזו בכלל דמות של היפסטר עירוני אנונימי. לנו זה נראה בול כמו הרצל.
 

חומר מקומי 
בתחום של graffiti writing ישן וטוב (אמנות רחוב שמתמיינת לתחום של טיפוגרפיה או קליגרפיה, כששם רחוב של אמן או אמנית הוא בעצם העבודה עצמה), מצאנו חידוש מרענן בעבודות של ה Berlin Kidz, אשר המציאו מעין פונט משלהם שמעטר הרבה מהבניינים כאן. יש בפונט הייחודי שלהם איזושהיא השראה מכתב חרטומים או מאיקונוגרפיה מצרית עתיקה – ניתן לראות למשל בין האותיות את סמל ה eye of horus, שדנו בו בהרחבה בפוסט מן העבר בבלוג. לפיסים של ה Berlin Kids לעיתים מתלוות גם הערות שוליים נוסח "פאק דה סיסטם" וסיסמאות מהסוג הזה, מסרים שהם נפוצים למדי בתחום של גרפיטי קלאסי. לשוחרי הג'אנר, הסיירת ממליצה לשים לב ולהתעניין גם בפיסים של הצוות הברלינאי (1UP (one united power, אשר מוכר לא רק בברלין אלא בכל רחבי אירופה, כבר למעלה מעשור. הם ידועים בטכניקת ה Train Bombing המקצועית שלהם – יורדים בתחנת רכבת, יוצאים מהקרון ובכמה דקות פשוט מכסים אותו בפיס. ניתן לראות פה גם "ט'רואי" (Through-up או Fill-in, תצורה של גרפיטי שבה יש שני צבעים בלבד - שם הצוות/האמן באותיות עם נפח כשצבע קו המתאר כהה יותר מצבע המילוי ולכן Fill-in) שלהם על קיר מעל העבודה של ה Berlin Kids. נראה שזה נעשה עם גלגלות צבע וצבעי קיר, בניגוד לטכניקה היותר קלאסית של גרפיטי - ספריי צבע.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


הזירה הבינלאומית
El Bocho
הוא אמן ספרדי שחי ועובד בברלין משנת 1997. אל בוצ'ו הוא כינוי מקסיקני שמשמעותו "חמור קטן". הוא עושה בעיקר עבודות בטכניקת הפייסטאפ (Paste-up או Wheat pasting – ביצוע העבודה על גבי נייר והדבקתו ברחוב באמצעות דבק טפטים ביתי שעשוי מקמח ומים) וידוע בסדרת העבודות "ליטל לוסי" – דמות של ילדה שבכל עבודה מוצאת דרך חדשה להרוג את החתול שלה. ניתן למצוא עבודות של אל בוצ'ו בעיקר בשכונת קרויצברג ובמרכז העיר.


Victor Ash
הוא אמן צרפתי שחי בקופנהגן. יצירתו בשכונת קרויצברג בברלין במסגרת פסיבל אמנות רחוב שהתקיים בשנת 2007, הפכה לאיקונית בעיר ומתקשרת להיסטוריה שלה. מדובר באסטרונאוט (אמריקאי) או קוסמונאוט (הגרסה הקומוניסטית לאסטרונאוט) שמרחף בחלל. המיקום נבחר כי לעיתים בלילה, סוכנות הרכב שממול מדליקה אורות שיוצרים דימוי של דגל בידו של האסטרונאוט ואז נראה כאילו הוא מסמן טריטוריה ותוקע דגל. אש בעצם מדבר על המירוץ לחלל בתקופת המלחמה הקרה ועל המקום של גרמניה וברלין בפרט בתוך המלחמה הזו. 

 

 

 

 


האמן הבלגי המפורסם ROA מוכר בעיקר בזכות איקונוגרפיה של חיות אורבניות שהוא מצייר בצבעים מונוכרומטיים ברחבי העולם. לרב החיות שהוא מצייר גדלות באופן טבעי בעיר או במדינה בה הוא מצייר אותן. את הציור הנפלא הזה הוא צייר בזמן ששהה בברלין בשנת 2011 לצורך התערוכה שלו "טרנזיט", אשר הוצגה בגלריה  Skalitzers Contemporary Art.


עבודה ישנה של האמן האיטלקי Blu, אשר ציוריו מילאו בעבר את רובע קרויצברג, היא כיום היצירה היחידה שלו שמצאנו בשכונה. רואים בה דמות אדם ענקית שמורכבת מהרבה אנשים ורודים קטנים, מתכוננת לזלול איש לבן אחד. קוראי הבלוג האדוקים בוודאי יזכרו את הפוסט בנושא הג'נטריפיקציה של שכונת פלורנטין, בו הזכרנו עבודה אחרת של Blu (יחד עם האמן הצרפתי JR) בשכונת קרויצברג, שנמחקה ממנה ביוזמתו של האמן כמחאה על תהליכי הג'נטריפיקציה, אשר מעצימים פער גדול ממילא בין אלו שיש להם לבין אלו שאין להם בעלות על נדל"ן בעיר. כפי שכבר למדנו מהסיורים שלנו בערים השונות, באזורים בהם יש ג'נטריפיקציה מואצת, בדרך כלל נמצא גם ריכוז גבוה של אמנות רחוב.


היצירה של Blu מזכירה לנו את יצירת המופת "סטורן (שבתאי) טורף אחד מבניו" של האמן הספרדי פרנסיסקו גויה מהמאה ה-19 (כיום מוצגת במוזיאון הפראדו במדריד), אשר מתארת את סטורן - אל החקלאות והקציר במיתולוגיה הרומית, שעקב נבואה שניבאה כי אחד מבניו ידיח אותו משלטונו בעולם ויתפוס את מקומו כשליט האלים, נהג לאכול את בניו בזה אחר זה כשנולדו. גם את העבודה של Blu קראנו ככזו שעוסקת במאבקי כוח וראינו בה עדות נוספת לכך שלמרות הדיעה הרווחת, אמנות רחוב איננה מנותקת מ"אמנות שבפנים". סצנת האמנות של ברלין היא רחבה, מרתקת ועשירה. מגיעים אליה אמנים מרחבי העולם כדי ליצור ולהציג ברחובות העיר הססגוניים ובגלריות האמנות המגוונות שלה. לכן זה אך טבעי שנשיק סיורי אמנות בברלין! סיורי ההשקה יתקיימו ב24-25 בנובמבר. גם אם אינכם מתכוונים להגיע לברלין באותו וויקאנד, הצטרפו לארוע בפייסבוק, קבלו עדכונים ותמונות ותרגישו כאילו אתם איתנו שם. יהיו סיורים פתוחים נוספים במהלך השנה, הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו את ההזמנות לסיורים. ניתן גם להזמין סיור פרטי במועד לנוחיותכםן. להתראות בברלין!

 

 

Please reload

חזרה לאתר הסיירת

אל תחמיצו אף פוסט!

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

  • RSS - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Please reload

אמנות רחוב, גרפיטי, אמנות אורבנית, אמנות רחוב בישראל, גרפיטי בתל אביב, גרפיטי בחיפה, הסיירת בלוג, תרבות אורבנית, אורבניזם, אמנות חברה וסביבה.

תגיות

Alternative Tel Aviv alternativetlv@gmail.com
© 2013 Yael Shapira All Rights Reserved

הסיירת סיורי אמנות tours@hasayeret.co.il
© התשע"ג - 2013 יעל שפירא כל הזכויות שמורות